Dnia 30.10.2012 r. pojechaliśmy do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Byliśmy na poranku muzycznym "Zagraj ze mną na klarnecie - Prezentacja grupy instrumentów dętych drewnianych".
Dowiedzieliśmy się, że klarnet jest ważnym instrumentem, bez którego nie byłoby orkiestry dętej i synfonicznej. Ma specyficzne brzmienie i wiele możliwości melodycznych. Ma system klap, dzięki któremu można grać dwoma rękami. Teraz niektóre instrumenty, które zalicza się do grupy dętych są metalowe, ale w czasach historycznych były z drewna.
Pierwszy utwór jaki usłyszeliśmy to "Wariacja" Carla Bärmanna. Na klarnecie zagrał to Dariusz Partykus, uczeń prof. Małgorzaty Czachowskiej, wraz z prof. Beata Ludwicką, która grała na fortepianie.
Nastepnie pani oraz Dariusz Partykus opisywali klarnet. Jest to instrument składający się z pięciu części: dłuższej, krótszej, jeszcze dłuższej, ustnik, w którym znajduje się stroik i mimo, że jest mały to bardzo ważny oraz baryłka, która ma zaokrąglony kształt. Wiemy też, że to własnie z czary głosowej wydobywa się dźwięk. Są klarnety różnych rozmiarów np. S- mniejszy, B-większy oraz A i C.
Później uczennica adi. dyr. Arkadiusza Krupy Antonina Golachowska na oboju zagrała utwór G.Philipa Telemanna "Fantazja nr.II". Obój różni się od klarnetu ustnikiem, stroikiem i czarą głosową. Maja podobne klapy i zasady gry. Ma nosową barwę dźwięku i jest najtrudniejszym instrumentem do grania.
Dalej po raz kolejny na klarnecie zagrał Michał Szlaga uczeń prof. Czachowskiej razem z prof. Beatą Ludwicką grającą na fortepianie zagrali Wariacje Henrego Kenta "Karnawał Wenecki". Kacper Sobieszczański również z prof. Beatą Ludwicką zagrali "Sonatinę" Natali Bakłanowej.
Na flecie poprzecznym zagrała uczennica Marii peradzyńskiej - Pilip, Natalia Karaszewska "Taniec Kozy" Artura Honeggera.
Następnie Mateusz Zieliński z prof. Beatą Ludwicką zagrali "Walca Koncertowego" A.Langera oraz Jan Jakub Pyrzanowski, także z prof. Beatą Ludwicką wykonali "Miniaturę" F.Christoffersena.
Michał Balcerzak ucz. prof. T.Zakrzewskiego na fagocie zagrał utwory: "Tarantela" F.Burgmüllera oraz "Witaj, Reksio!" Z. Kowalowskiego.
Na sam finał zagrał Kwartet klarnetowy : Dariusz Partykus, Michał Szlaga, Kacper Sobieszczański uczniowie prof. Małgorzaty Czachowskiej. Utwór jaki zagrali to "Concerto cz.I" G.Philipa Telemanna.
Wszystkim podobał się ten wspaniały koncert. Mogliśmy wysłuchac muzyki klasycznej i dowiedzieć się wiele ciekawych informacji.
Klaudia Szerszeń 6a.
----------------------------------------
Klasy szóste na PORANKU MUZYCZNYM
30 października 2012r klasy 6a, b, c pojechały na poranek muzyczny pt.: „ Zagaj ze mną na klarnecie” do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Wycieczkę zorganizowała pani Jadwiga Żaboklicka – nauczycielka muzyki w naszej szkole.
Jako pierwszy w utworze C. Barmanna pt.: „Wariacja” wystąpił Dariusz Partykuł, który grał na klarnecie z akompaniamentem pani profesor Beaty Ludwickiej na fortepianie. Później Antonina Golachowska, uczennica Arkadiusza Krupy, na oboju przedstawiła „Fantazję” G. Ph. Telemanna. Następnie Michał Szalaga, uczeń pani Małgorzaty Czachowskiej, zagrał na klarnecie „Karnawał wenecki”’ tak samo jak w poprzednich i kolejnych występach, z panią profesor. „Sonatinę” N. Bakłanowa na klarnecie wykonał Kacper Sobieszczański, zaś w kolejnym występie Natalia Karaszewska na flecie przedstawiła nam „Taniec Kozy” A. Honeggera. „Walca Koncertowego” A. Langera zagrał Mateusz Zieliński. Jan Jakub Purzanowski zaprezentował zaś „ Miniaturę” F. Christoffersena. Przedostatnie utwory: „Taratela” F. Burgullera i „Witaj, Reksio” Z. Kowalskiego zagrane zostały przez Michała Balcerzaka na fagocie. Ostatni już występ zaprezentowali w tercecie klarnetowym: Michał Szlaga, Mateusz Zieliński i Kacper Sobieszczański.
Podczas występu poznaliśmy budowę klarnetu, fletu poprzecznego oraz oboju. Dowiedzieliśmy się, jakie są między nimi podobieństwa i różnice. Wszystkie należą do grupy instrumentów dętych drewnianych.
Ten wyjazd wszystkim się podobał. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat instrumentów dętych drewnianych. Każdy spędził miło i pożytecznie czas. Nie możemy się doczekać się następnej wycieczki na poranek muzycznych.
Dagmara Włoczewska, Katarzyna Roguska, Weronika Osińska kl.VIb
--------------------------------------------
„Zagraj ze mną na klarnecie”
Na poranku muzycznym dowiedzieliśmy się wiele o rodzinie instrumentów dętych drewnianych. Słuchaliśmy utworów w większości granych na klarnecie, bo właśnie ich dotyczył poranek. Można było usłyszeć również: flet porzeczny, obój oraz fagot.
Klarnet
Na klarnecie grali najmłodsi uczniowie szkoły muzycznej. Jeden z uczniów chodzi do drugiej klasy.
Klarnet to prosta drewniana rura. Ma ona otworki zamykane klapami i lekko rozszerzoną czarę głosową. Klapy poruszane są za pomocą metalowych dźwigienek. Stroik w klarnecie jest pojedynczy czyli zrobiony z jednej trzcinowej deseczki i znajduje się w ściętym skośnie wlocie rury. Klarnety mogą być różnej wielkości i budowy, dzięki czemu wydają różny dźwięk . To bardzo stary instrument.
Obój
Pewna pani zagrała nam na oboju.
Ciekawostka: obój został wpisany do Księgi Guinnessa jako najtrudniejszy instrument do nauki.
Obój zbudowany z prostej drewnianej rury. Ma podwójny stroik i system klap do zamykania dziurek na bokach.
Flet poprzeczny
Na flecie poprzecznym zagrano nam utwór „Kózka”. Flet poprzeczny jest najczęściej wykonany z metalu. Szczelinę do wdmuchiwania ma z boku. Aby łatwiej było grać na tak długim instrumencie dziurki w flecie są zamykane za pomocą klapek.
Fagot
Na tym ogromnym instrumencie zagrano dwa utwory. Jeden z nich był utworem rozpoczynającym bajkę „Reksio”
Do większości utworów akompaniowała nauczycielka ze szkoły muzycznej grając na pianinie. Na koniec zagrało nam Trio na klarnetach.
Poranek muzyczny podobał mi się. Sądzę ,że powinniśmy mieć więcej takich zajęć, a inni powinni się tym bardziej interesować.
-----------------------------------
Sprawozdanie z poranka muzycznego
W dniu 30.10.2012 r. wybraliśmy się wraz z innymi klasami VI na poranek muzyczny. Koncert został zorganizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i odbył się na Starym Mieście. Nasz wyjazd na poranek muzyczny zorganizowała nasza nauczycielka muzyki p. Jadwiga Żaboklicka. Tytuł koncertu brzmiał intrygująco „Zagraj ze mną na klarnecie ”, a przedstawiona muzyka została wykonana na wybranych instrumentach dętych drewnianych: klarnecie, oboju, flecie i fagocie. Program koncertu zawierał utwory C. Bärmanna, G. Ph. Telemana, H. Kenta, N. Bakłanowej, A. Honeggera, A. Langera, F. Christoffersena, F. Burgmüllera i Z. Kowalowskiego. Wystąpiło 8 wykonawców. Byli to uczniowie Szkoły Muzycznej.
Instrumenty dęte drewniane mogą być wargowe jak flet, stroikowe o pojedynczym stroiku np. klarnet lub stroikowe o podwójnym stroiku np. obój, fagot. Instrumenty dęte to inaczej aerofony. Źródłem dźwięku w tych instrumentach jest drgający słup powietrza. Zmianę wysokości dźwięku uzyskuje się przez otwieranie i zamykanie otworów bocznych. Barwa brzmienia zależy od kształtu, materiału i sposobu zadęcia. Pomiędzy wykonywanymi utworami dowiedzieliśmy się obudowie i brzmieniu danego instrumentu. Wykonawcy w przystępny sposób opowiadali o swoim instrumencie. Wyjaśniali jego budowę i technikę gry.
Najbardziej podobał mi się i utkwił mi w pamięci obój. To bardzo ciekawy instrument, o niezwykłym brzmieniu i skomplikowanej budowie. Z kolei najciekawszym utworem dla mnie i pewnie dla wszystkich moich kolegów był „ Witaj Reksio!” Z. Kowalowskiego. To fajny „ kawałek” muzyczny, który pamiętam ze starej bajki o piesku o imieniu Reksio. Muzyka brzmiała bardzo realistycznie. Przez chwilę znalazłem się w filmie animowanym pt. „ Reksio”. To było dowcipne i zabawne. Nie wiedziałem, że na instrumentach można zagrać takie melodie. Koncert był bardzo udany, a wspomnienia niezapomniane.
Jędrek Węgrzynek kl. 6c
--------------------------------------
Milena Kopania 6e
--------------------------------------
Właśnie znajduję się przed Centrum Edukacji i Kultury w Warszawie. Odbyć się tutaj poranek muzyczny pt. "Zagraj ze mną na klarnecie". Organizatorem wycieczki jest p. Jadwiga Żaboklicka, nauczycielka muzyki z mojej szkoły.
Wchodzę do środka. Wszyscy zajmują już swoje miejsca. Na środek sali wchodzi pewna pani i opowiada nam o instrumentach dętych drewnianych. To właśnie nich używać będą już zaraz artyści. Pierwszy utwór, czyli "Duo" Mozzarta wykonuje chłopiec na klarnecie. W tle da się słyszeć akompaniament fortepianu. Jest to melodia wesoła o umiarkowanym tempie. Nagle muzyka się urywa. Dają się słyszeć huraganowe brawa. Kolejny popis autorstwa Wilchema Popa, zagrany na flecie. Charakteryzuje się szybkim, żwawym tempem. Kiedy go słucham, mam wrażenie, że spaceruję po pachnącej łące. Bardzo mi się podoba.
Następny utwór wprowadza publiczność w odmienny, niezwykle tajemniczy nastrój. Powolna muzyka w drugiej części zmienia się jednak w radosną i szybką. Melodię kolejny raz zinterpretowano przy pomocy klarnetu. teraz wykonawca prezentuje nam, jak zbudowany jest ten instrument i jakie funkcje pełnią poszczególne jego części.
Czwarte dzieło muzyczne chłopiec gra na nietypowym instrumencie - fagocie. Melodia jest stonowana, poważna, a jej rytm bardzo spokojny. Kolejny z utworów to "Sonata e moll", która składa się z dwóch części: Danaco i Allegro. Ku zaskoczeniu wszystkich na scenie pojawia się wyjątkowo młoda dziewczynka, która wprawia wszystkich w zachwyt. Włoska melodia którą prezentuje jest początkowo refleksyjna i spokojna, ale potem staje się bardziej energiczna i skoczna. We Włoszech skomponowany został także następny utwór pt. "Tallan Tella", zagrany na klarnecie. Z akompaniamentem fortepianu melodia ta wydaje się bardzo wesoła i wpadająca w ucho. kojarzy mi się ze świetna i beztroską zabawą.
Kolejna prezentacja nosi tytuł "Simi Sajwo" i jej kolebką są Chiny. Artysta przy pomocy fletu wykonuje bardzo powolną, refleksyjną melodię. Po tym popisie przedstawiono nam, jak zbudowany jest flet i jakie dźwięki wydają poszczególne jego części. Publiczność rozśmiesza brzmienie niektórych elementów tego instrumentu. Ostatni utwór uważam za najciekawszy. Nosi tytuł "Trzy klarnety" i jak sama nazwa wskazuje, artyści wykonują go na trzech instrumentach. Melodia jest bardzo dynamiczna i wesoła.
Niestety, koncert właśnie dobiegł końca. Na scenę wchodzi prezenterka i informuje, że nasze spotkanie się skończyło. W sali zapalają się światła i wszyscy powoli udają się do wyjścia.
----------------------------------------------------------------------------------------------