Uczniowie SP2 w Filharmonii Narodowej



25 kwietnia uczniowie klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 2 
w Ząbkach, pod opieką pani Jadwigi Żaboklickiej udali się na koncert z serii „Czwartkowe Spotkania Muzyczne” do Filharmonii Narodowej.
          W czwartkowe popołudnie pod szkołą zaczął zbierać się niewielki tłum. Uczniowie radośnie rozmawiali, a nauczyciele próbowali zachować powagę. Wszystkich wyróżniały odświętne stroje, wspaniałe humory i ogromna ciekawość. Po kilku minutach grupa ruszyła w kierunku autokaru, który czekał za budynkiem szkoły. W drodze usłyszeliśmy ostatnie instrukcje, jak mamy się zachowywać.
          Czas jazdy minął szybko. Filharmonia z zewnątrz nie zwracała większej uwagi. Jednak gdy weszliśmy do środka, wszystkich ogarnęło zdumienie. Ściany dosłownie ociekały złotem. Zachwyciły nas marmurowe kolumny i bogate zdobienia. Z biletami w rękach przeszliśmy do szatni, a później do Sali Koncertowej.
          Zajmując przydzielone miejsca czuliśmy wyraźnie podniosłość tego miejsca. Wnętrze pomieszczenia okazało się równie wspaniałe, co przedsionki i korytarze. Umiejscowione na suficie amorki patrzyły na nas swoim kamiennym wzrokiem, jakby próbowały nas pilnować. Kryształowe żyrandole zwisały nad głowami.
          Nagle rozległ się donośny dźwięk gongu. Błyskawicznie ucichły ostatnie rozmowy. Zapanowała powaga. Na scenę wszedł elegancko ubrany pan, który zaczął opowiadać życiorysy kompozytorów, których utwory miały zostać wykonane. Tym samym przybliżył nam nieco postacie Bolesława Szabelskiego, Michała Spisaka oraz Béla Bartóka. Powiedział nam również nieco o orkiestrze  – Polskiej Orkiestrze Simfonia Iuventus. Następnie zszedł, a na deskach pojawił się dyrygent – Mirosław Jacek Błaszczyk. Koncert rozpoczął się na dobre.
            Na początek zaprezentowano nam kompozycję Bolesława Szabelskiego „Concerto grosso”. Wzbudziła w nas wiele emocji. Chcieliśmy krzyczeć i skakać, tańczyć i płakać. Po zakończeniu utworu posypały się gromkie brawa. Następnie zagrano „Concertino na puzon i orkiestrę”, autorstwa Michała Spisaka. Na puzonie swoje umiejętności pokazał Andrzej Sienkiewicz. Muzyka była bardzo efektowna i niezwykle nam się podobała. Mimo tego że instrumenty dęte należą do grupy najgłośniejszych w orkiestrze – muzyka nas nie ogłuszyła.
            Po upływie 25 minut gong ogłosił przerwę. Wszyscy opuścili Salę Koncertową. Stojąc w foyer mogliśmy zjeść, napić się lub przedyskutować pierwszą część koncertu. Z entuzjazmem powitaliśmy koniec pauzy.
            Całą drugą połowę prezentowano „Koncert na orkiestrę Sz 116” autorstwa  Béla Bartóka. Składał się on z pięciu części: „Introduzione”, „Giuoco delle coppie”, „Elegia”, „Intermezzo interrotto” oraz „Finale”. Każda bardzo się różniła od pozostałych. Jedna wzbudzała euforię, a inna – płacz. Wszystkie jednak tworzyły doskonałą całość i harmonię.
            Po koncercie wszyscy udaliśmy się do autokaru. Wróciliśmy do domów z uśmiechami na ustach i pełni wrażeń.
            Dziękujemy serdecznie pani Jadwidze Żaboklickiej za zorganizowanie wspaniałej wycieczki. Wyjazd był częścią programu, dzięki któremu uczniowie klas szóstych mogą zwiedzić Filharmonię Narodową, a później wysłuchać koncertu. To pomaga nam rozwijać zainteresowania muzyczne.

autorki: Małgorzata James, Aleksandra Stefańska – uczennice klasy 6e
--------------------------------------------------------------------------------